News and Events

8th Nepal Human Rights International Film festival


Human Rights Film Center is going to organize Eighth virtual Nepal Human Rights International Film Festival in Nepal on 25-30 November, 2020 AD (10-15, Mangsir, 2077 BS).

The Inauguration session of the Festival is going to be held at 10:00 AM (Nepal Time) on November 25, 2020 through the virtual platform Zoom. The festival will be inaugurated by Hon. Minister Yogesh Bhattarai, Ministry of Culture, Tourism and Civil Aviation.

This year, 52 films from 29 different countries have been shortlisted for the screening. In the festival all categories of films will be displayed including Featured films, Documentary film, Short films, Animation and more.  Selected films will be bbroadcasted virtually through ‘Chalachitra TV’ app (https://www.chalchitra.tv) and the discussion will be carried out through Zoom platform.

After the film screening, the discussion series will be conducted with Film directors, film makers and films artist on different topics such as “Women in Asian Sinema: Better portrayal and participation”, “Youth on Nepali Cinema: What we want to see”, “Concern of Minorities: Role of Cinema”.

The co-organization of the festival is national Human Rights Commission and the festival is promoted by film development board. This festival is supported by European union, Germany Embassy for Nepal, Arts for peace, International Organization for migration (IOM) and solidarity by plenty of organizations, CSOs and networks.

Zoom Details:

Topic: Virtual 8th Nepal Human Rights International Film Festival OPENING CEREMONY
Time: Nov 25, 2020 10:00 AM Kathmandu
Join Zoom Meeting

Meeting ID: 321 383 0052
Passcode: HRFC

Program Schedule:

25Th November 2020

Time Films/Events Director Country
10:00AM-11:00AM Opening Ceremony
11:00AM Opening Film: Cachada (81Min) Marlen Vinayo El Salvador
2:00 PM Empty Skies (19 min)

 

Wenting Deng Fisher and Luke Fisher USA
Omaraska (19 min)

 

Varun Sasindran Bosnia, Herzegovina
Have a Nice Day ( 25 min) Kok Rui Lau Malaysia
5:00 PM The Valley (75 min) Nuno Escuderio France
8:00 PM In Search of Bidesia (65 min) Simit Bhagat India

26th November 2020

11:00 AM Crisis (1 min)

 

Cesare Maglioni France/Spain
A Second Family (8 min) Ramon Sanchez Orense, Susanne Krauss Congo
Harmony for After War (27 min) Pablo Tosco, Migue Roth Spain
Blow Back ( 30 min) Terence McSweeney, George Lee UK
2:00 PM Alter the Change (3 min)

 

Jayanti Kunwar Nepal
Mobile arts for peace (MAP) (30 min)

 

Deus kwizera Ruwanda
Wells Of Hope (30 min) Lia Beltrami Italy
5:00 PM The School Bus (14 min) (GEO-Locked)

 

Ramazan Kilic Turkey
Ampitheatre (16 min) (GEO-Locked)

 

Mahdi Ali Ali Quatar
Maid in Hell (60 min) (GEO-Locked) Søren Klovborg Denmark, Labanon, Kenya
8:00 PM Call Me Intern (70 min) Leo David Hyde and Nathalie Berger New Zealand

27th November 2020

11:00 AM Down to Earth (3 min) Franscesc Nogueras Spain
Kenin (3 min)

 

Elisa Moar Canada
Chitrapuri Nagar (13 min)

 

Rajeela Shrestha Nepal
Sampi (16 min) Arttu Nieminen Finland
2:00 PM Force of Nature: The David Suzuki Movie (92 min) (GEO-Locked) David Suzuki
2:00PM -2:30PM Panel Discussion on Women in Asian Cinema: Better portrayal and participation”
5:00 PM Dust (80 min) (GEO-Locked) Udita Bhargava Germany
8:00 PM Congo Calling (90 min) Stephan Hillpert Germany

28th November 2020

11:00 AM Form and Function (1 min)

 

The Art Collective called: “Are You Artists or Cops” Canada
Song of Sparrow (12 min) Farzaneh Omidvarnia Denmark
Kalam (18 min) Prabin Kumar Basnet Nepal
Born in Gambia ( 27 min) Natxo Leuza Fernandez Spain
2:00 PM Gaine (25 min) Pradeep Dhakal Nepal
I will Love You Till The End (29 min) Bex Singleton UK
Blues of Pink (30 min) Grishma Giri Nepal
3:00PM-4:30PM Panel Discussion on “Concern of Minorities: Role of Cinema”
5:00 PM Soundless Dance (89 min) (GEO-Locked) Pradeepan Raveendran France
8:00 PM The Sako Tapes (73 min) Machiel Van Den Heuvel Netherlands

29th November 2020

11:00 AM Girl Friends (6 min) Camila Rodo Carvailo Chile
Mattress (7 min) Murshida Zaman Bangladesh
Siya (14 min) Mira Gurung Nepal
Lasagna (26 min) Adi Victory Indonesia
1:00PM-2:30 PM Youth on Nepali Cinema: What we want to see
2:00 PM The dead die once (8 min) Max McGillivray, Alex Morelli USA
Abuelo (8 min) Caque and Juan Trueba Spain
In Broad Dayligh (10 min) Isra Calzado Lopez Spain
Come over for a drink, Kanchhi (26 min) Sikuma Rai Nepal
My Life My Choice (11 min) Rmita Chhuju/Tashia Kobylinsa Nepali
5:00 PM Digital Karma (78 min) (GEO-Locked)

 

Mark Olexa & Francesca Scalisi Switzerland
8:00 PM Cachada (81min) Marlen Vinayo El Salvador

30th November 2020

11:00 AM The Abandoned Boot (3 min) Sambhu Sen Thapa and Siman Khadka Nepal
Atisarga (10 min) Neepil Sharma Nepal
The Hangman’s Place (15 min) Julien Bertrand France
Pari of Pokhara (22 Min) Babar Ali Nepal
2:00 PM Dela (8 min) Bernard Attal Brazil/South Africa
Junu Ko Jutta (13 min) Kedar Shrestha Nepal
Khana Khajana (15 min) Arka Das Bangladesh
Elephant Bird ( 15 min) Amir Masoud Soheili Afghanistan
5:00 PM Khartoum Offside (75 min) Marwa Zein Sudan
8:00 PM Can Art Stop Bullet (90 min Mark Street
04:00-5:00 PM Closing Ceremony